بازدید: 166 بازدید

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) نوعی از سیستم مداربسته است که در آن انتقال اطلاعات بر مبنای پروتکل‌های شبکه صورت می‌گیرد. این سیستم در مقابل سیستم مداربسته آنالوگ که شکل سنتی سیستم مداربسته را تشکیل می‌دهد قرار می‌گیرد.

تاریخچه‌ای از دوربین‌های تحت شبکه

دوربین‌های تحت شبکه در مقابل دوربین‌های آنالوگ در صنعت مداربسته دوربین‌های جدید محسوب می‌شوند. در طول دهه ۹۰ میلادی رفته‌رفته قسمت‌های مختلف سیستم‌های مداربسته آنالوگ مانند تجهیزات ضبط و پخش به دستگاه‌های دیجیتال تبدیل می‌شدند. این دستگاه‌ها با توجه به قابلیت‌های بسیار بالایشان سیستم‌های آنالوگ را به‌سرعت به سیستم‌های نیمه آنالوگ تبدیل کردند. در سال ۱۹۹۶شرکت سوئدی AXIS برای اولین بار دوربین مداربسته‌ای ساخت که انتقال اطلاعات آن به‌جای سیستم‌های آنالوگ بر مبنای پروتکل‌های شبکه (که رفته‌رفته در حال گسترش بودند) صورت می‌گرفت. ازآنجایی‌که این پروتکل‌ها محدودیت‌های تصویری سیستم‌های آنالوگ را کاهش می‌داد این سیستم با استقبال زیادی روبه‌رو شد. تنها دلیل جایگزین نشدن کامل سیستم مداربسته آنالوگ با سیستم تحت شبکه بالاتر بودن قیمت آن بود.

سیستم تحت شبکه چطور کار می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد در سیستم‌های  دوربین مداربسته تحت شبکه ارتباط قسمت‌های مختلف سیستم به‌وسیله شبکه‌های کامپیوتری برقرار می‌شود. هر دوربین در این سیستم دارای یک سیستم‌عامل کوچک است که به آن امکان ورود مستقل به محیط شبکه را می‌دهد. تجهیزات ضبط نیز می‌توانند به‌صورت مستقل در سیستم تصاویر را دریافت و ضبط کنند. این موضوع انعطاف‌پذیری بسیار بالایی به سیستم هایدوربین مداربسته تحت شبکه داده است.

چرا تجهیزات مداربسته تحت شبکه گران‌قیمت هستند؟

این موضوع به‌صورت یکپارچه درست نیست. برای مثال تجهیزات ضبط شبکه یا NVR تفاوت قیمت زیادی با DVRها ندارد. این موضوع بیشتر در مورد دوربین های تحت شبکه مصداق پیدا می‌کند. همان‌طور که گفته شد دوربین‌های تحت شبکه دارای یک سیستم‌عامل داخلی هستند که امکان اتصال مستقل آن‌ها به شبکه‌های کامپیوتری را فراهم می‌کند. درواقع دوربین‌های شبکه یک کامپیوتر کوچک در درون خوددارند که این سیستم‌عامل بر روی آن اجرا می‌شود. این موضوع باعث افزایش قیمت دوربین‌های تحت شبکه شده است.

چه زمانی از سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) استفاده کنم؟

درصورتی‌که بار مالی سیستم مداربسته برای شما مهم نیست سعی کنید همیشه از سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده کنید. اما درصورتی‌که به دنبال کاهش هزینه‌های سیستم مداربسته خود هستید استفاده از سیستم مداربسته تحت شبکه تنها زمانی ضرورت میابد که شما نیاز به نصب یک سیستم بزرگ (بیش از ۳۲ دوربین) یا نصب یک سیستم مداربسته در محیطی وسیع را داشته باشید. در سیستم‌های کوچک‌تر استفاده از سیستم مداربسته آنالوگ نسل جدید می‌تواند نیاز شمارا حد زیادی پوشش دهد.

مطالعه بیشتر