بازدید: 132 بازدید

ایمنی فرزندان در مدارس یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین و مسئولین مدارس هست. برای همین منظور مسئولین مدارس راه‌حل‌های مختلفی را برای کنترل و نظارت بر دانش آموزان انتخاب می‌نمایند. یکی از ابزارهایی که می‌تواند کمک خوبی به نظارت بر فرزندان و جلوگیری از مشکلات احتمالی نماید استفاده از دوربین مداربسته مدارس و سیستم نظارت تصویری هست.

کاربرد سیستم نظارت تصویری در مدارس

سیستم نظارت تصویری می‌تواند فعالیت کودکان را در حیاط مدرسه و راهروها کنترل نموده و ورود و خروج آن‌ها را به کلاس کنترل نماید. علاوه بر آن وجود سیستم نظارتی می‌تواند از بروز دعواها یا ایجاد مشکل توسط دانش آموزان زورگو برای دیگران جلوگیری نماید.

رایج‌ترین دلیل استفاده از سیستم نظارتی در مدارس به این دلیل است که دانش آموزان و کارکنان از این موضوع آگاه باشند که فعالیت‌های آن‌ها زیر نظر هست و این می‌تواند باعث جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی توسط آن‌ها گردد.

علاوه بر این دوربین مداربسته می‌تواند ورود و خروج افراد را به محیط آموزشی زیر نظر داشته و ورود افراد غیرمجاز ، دزدان و افراد خلاف‌کار به مجموعه را کاهش دهد و در صورت بروز مشکلاتی از این قبیل برای پیگیری‌های لازم توسط پلیس استفاده شود.

یکی از کاربردهای دیگر سیستم نظارتی در مدرسه نظارت بر فعالیت بازدیدکنندگان هست. دوربین مداربسته ورود و خروج بازدیدکنندگان به محیط آموزشی را نظارت کرده و می‌توان از این طریق مطمئن شد که بازدیدکنندگان قوانین داخلی مدرسه را در ارتباط بادانش آموزان رعایت می‌کنند.

از دیگر مزایای دوربین مداربسته برای مسئولین مدرسه مشاهده فعالیت دانش آموران توسط نمایشگرها هست که در صورت بروز رفتارهای مخاطره‌آمیز توسط آن‌ها سریعاً از موضوع آگاه شده و قبل از بروز مشکل از آن جلوگیری نمایند.

مسئولین مدرسه می‌توانند راهرو مدارس را توسط تصاویر دوربین مداربسته مشاهده کرده و اطمینان حاصل نمایند در ساعت‌های درسی کسی بدون دلیل کلاس را ترک نمی‌کند.

مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از راه دور

یکی از مزایای استفاده از دوربین مداربسته باقابلیت انتقال تصویر در مدرسه این است که علاوه بر دسترسی بخش حراست واحد آموزشی به تصاویر سیستم نظارت تصویری مدارس ، حتی درصورتی‌که مدیریت در واحد آموزشی هم حضور نداشته باشد می‌تواند در هر زمان و مکان که به شبکه اینترنت دسترسی داریم بتواند تصاویر دوربین‌های مداربسته را مشاهده نمود.

ثبت و ضبط فعالیت دانش آموزان و کارکنان

با استقرار سیستم نظارتی ، فعالیت کارکنان و دانش آموزان ثبت و ضبط می‌شود و ساعت ورود و خروج آن‌ها به واحد آموزشی توسط دوربین مداربسته ضبط خواهد شد.

تصاویر ضبط‌شده توسط سیستم مداربسته در مواقع لزوم می‌تواند برای پیگیری‌های لازم ، جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده مورداستفاده قرار گیرد. تصاویر ضبط‌شده می‌تواند در روشن شدن وضعیت‌های مختلف پیش‌آمده در محیط آموزشی استفاده شود.

علاوه بر آن بخش حراست مدرسه می‌تواند از طریق مانیتور به کنترل محیط مدرسه پرداخته و در صورت بروز مشکل سریعاً از موضوع باخبر شود.

نظارت بر محیط بیرونی مدارس توسط دوربین مداربسته

از دیگر مزایای سیستم نظارت تصویری ، نظارت بر ورود و خروج دانش آموزان به محیط آموزشی هست. با نصب دوربین مداربسته در کنار درب ورودی مدارس می‌توان بر ورود و خروج آن‌ها نظارت داشته و در صورت وجود افراد خلاف‌کار در کنار درب مدرسه از موضوع آگاه شد.

در مطالب بعدی سعی خواهیم نمود شمارا برای خرید یک سیستم نظارت تصویری مناسب برای مدرسه آشنا نماییم.

مطالعه بیشتر