بازدید: 162 بازدید


دوربین مداربسته چشم ماهی (Fisheye) یا ۳۶۰ درجه از نوع دوربین‌های مداربسته تحت شبکه هست. شباهت این دوربین‌ها به چشمان ماهی دلیل نام‌گذاری این دوربین‌ها به Fisheye هست. دوربین مداربسته Fisheye با استفاده از لنز ۳۶۰ درجه خود قابلیت دریافت تصاویر در تمام زوایا رادارند.

دوربین‌های مداربسته چشم ماهی می‌توانند در محیط‌ها و فضاهای بزرگ سطح تصویر مناسبی در تمامی زوایا برای شما فراهم نمایند. به همین دلیل استفاده از این دوربین مداربسته می‌تواند در اماکن بزرگ و سوله‌ها برای پوشش زوایای مختلف مناسب باشد و لزوم استفاده از دوربین‌های مداربسته متعدد را برای پوشش زوایای مختلف کاهش دهد.

دوربین مداربسته چشم ماهی معمولاً فاقد دید در شب IR هست و در محیط‌های کم‌نور تصویر مناسبی در اختیار ما قرار نمی‌دهند, به همین دلیل باید از نور محیطی مناسبی در محل نصب دوربین مداربسته Fisheye استفاده شود.

زاویه دید دوربین مداربسته Fisheye

زاویه دید به دلیل استفاده از لنز ثابت (FIX) در این دوربین‌های مداربسته مقدار ثابتی است. پیشنهاد می‌شود برای رسیدن به زاویه دید مناسب این دوربین‌ها را در ارتفاع مناسب نصب کنید. استفاده از دوربین مداربسته Fisheye در ارتفاع کمتر از ۳ متر به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه (Fisheye)دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه (Fisheye)

محدودیت‌های استفاده از دوربین مداربسته چشم ماهی

استفاده از این دوربین‌ها به دلیل کاهش نیاز به استفاده از دوربین‌های متعدد بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه هست, اما استفاده از این دوربین‌ها محدودیت‌های خاص خود را دارد.

ازجمله این محدودیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱– کم بودن نور محیط : دوربین مداربسته Fisheye معمولاً فاصله کانونی کمی دارند و به دلیل شکل این لنز‌ها معمولاً به نور محیطی بیشتری نیاز دارند, به همین دلیل استفاده از این دوربین‌ها در محیط با نور کم به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

۲– کم‌وزیاد بودن ارتفاع سقف : استفاده از این دوربین مداربسته در محیط با ارتفاع سقف کم یا زیاد به دلیل لنز خاص این دوربین‌ها به‌هیچ‌وجه مناسب نیست. بهترین ارتفاع قابل‌استفاده ۳ تا ۶ متر هست که در این فاصله تصویر مناسبی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

۳– استفاده در محیط بیرونی : این دوربین‌ها برای استفاده در محیط بیرونی مناسب نمی‌باشند و برای استفاده در محیط داخلی (Indoor) طراحی‌شده‌اند. لنز دوربین مداربسته چشم ماهی به‌شدت نسبت به گردوغبار حساس هست علاوه بر این دوربین‌ها معمولاً ضد آب نمی‌باشند.

۴- هم‌سطح نبودن محل نصب : محل نصب دوربین مداربسته Fisheye (سقف) باید هم‌سطح باشد. هم‌سطح نبودن محل نصب باعث از بین رفتن بخشی از زاویه دید دوربین خواهد شد.

مطالعه بیشتر