بازدید: 147 بازدید

سوییچ مدیریت شده و مدیریت نشده : کدام‌یک مناسب کار یا خانه شما است

سویچ‌های شبکه، کاری شبیه به مغز را برای شبکه‌های خانگی و سازمانی انجام می‌دهند. به همین دلیل انتخاب سویچ شبکه مناسب و با عملکرد درست یک وظیفه مهم برای مدیران شبکه محسوب می‌شود. برای یک مدت طولانی، خیلی از کاربران برای انتخاب بین یک سویچ مدیریت‌شده و یک سویچ مدیریت نشده دچار سردرگمی‌ می‌شدند. برای انتخاب یک سویچ مناسب برای خانه یا دفتر کار خود ابتدا باید تفاوت بین این دو نوع سویچ را تشخیص داده و نمونه مناسب کار خود را انتخاب کنید.

شما برای انتخاب یک سویچ مناسب برای خانه یا دفتر کار خود ابتدا باید آن‌ها را شناخته و تفاوت بین آن‌ها را درک کنید. در این مقاله ما به معرفی دو نوع سویچ مدیریت‌شده و مدیریت نشده و تفاوت بین آن‌ها خواهیم پرداخت.

سویچ مدیریت‌شده

سویچ‌های مدیریت‌شده معمولاً برای کاربردهای دقیق و جامع در یک شبکه مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌واسطه قابلیت‌های غنی و متنوع ، ازجمله VLAN, CLI, SNMP, IP routing, QoS و غیره که این نوع از سویچ دارد اغلب در لایه مرکزی یک شبکه به‌ویژه در مراکز داده بزرگ و پیچیده از آن استفاده می‌شود. اما به‌منظور رفع نیاز انواع مختلفی از شبکه‌های بزرگ و کوچک، انواع مختلفی از سویچ‌های کمتر مدیریت‌شده نیز در بازار وجود دارد که تحت عنوان سویچ‌های هوشمند نیز شناخته می‌شوند. این سویچ‌ها تنها بخشی از توانمندی‌های یک سویچ مدیریت‌شده را در خوددارند. وقتی مصرف‌کنندگان با کمبود بودجه مواجه هستند و نیازی هم به تمام قابلیت‌های سویچ مدیریت‌شده ندارند، سویچ هوشمند بهترین انتخاب جایگزین برای آن‌ها محسوب می‌شود.

سویچ مدیریت نشده

در مقایسه با سویچ‌های مدیریت‌شده، یک سویچ مدیریت نشده از هوش و قدرت مدیریت کمتری برخوردار است. آن‌ها درواقع نوعی از سویچ شبکه اتر نت با نصب و راه‌اندازی سریع هستند. تنها کاری که کاربران باید انجام دهند این است که آن‌ها را متصل کرده و منتظر کار کردن آن‌ها باشند، زیرا سویچ‌های مدیریت نشده به‌هیچ‌وجه نیازی به پیکربندی ندارند. بنابراین وقتی کاربران تنها به چند پورت در خانه یا اتاق اجلاس خود نیاز دارند، سویچ مدیریت نشده می‌تواند نیاز آن‌ها را برطرف کند.

چه تفاوتی بین سوییچ مدیریت شده و مدیریت نشده وجود دارد؟

انواع مختلفی از سویچ‌های مدیریت‌شده و مدیریت نشده مثل سویچ‌های سیسکو، نت گیر، اچ پی و غیره در بازار وجود دارد و نظرات در مورد کارکرد هرکدام از این سویچ‌های شبکه نیز متفاوت است.

 

 

سویچ‌های مدیریت‌شده دارای قابلیت‌هایی مثل بازرسی Dynamic ARP، IPv4 DHCP snooping, QoS, SNMP, VLAN, CLI, IP routing, port mirroring, redundancy و غیره هستند، درحالی‌که از قابلیت‌های سویچ‌های مدیریت نشده می‌توان به عدم نیاز به پیکربندی اشاره کرد. این در حالی است که این نوع از سویچ‌ها از هیچ رابط کاربری یا گزینه‌ای برای پیکربندی پشتیبانی نمی‌کنند. در یک سویچ مدیریت‌شده امکان پیکربندی از طریق Access Control روی ترافیک لن وجود دارد و امکان عیب‌یابی شبکه از راه دور فراهم‌شده است. سویچ‌های مدیریت نشده را نیز می‌توان به‌سادگی نصب و راه‌اندازی کرد اما پیکربندی آن با محدودیت‌هایی مثل تنظیمات پیش‌فرض QoS مواجه است. امنیت سویچ مدیریت‌شده بسیار بالا است درحالی‌که سویچ‌های مدیریت نشده از امنیت بالایی برخوردار نیستند و تنها می‌توان پورت‌ها را در آن قفل کرد. هزینه سویچ‌های مدیریت‌شده خیلی بیشتر از نمونه مدیریت نشده است. موارد استفاده سویچ‌های مدیریت‌شده در مراکز داده و شبکه‌های بزرگ سازمانی است درحالی‌که سویچ‌های مدیریت نشده بیشتر برای شبکه‌های خانگی، دفاتر تجاری کوچک، اتاق‌های اجلاس و نظایر این مناسب هستند.

کدام‌یک از این سویچ‌ها مناسب کار شما است؟

در خیلی از شرایط مدیران شبکه باید مناسب‌ترین سویچ شبکه را انتخاب کنند تا اطمینان حاصل شود که کل سیستم شبکه به‌خوبی کار خود را انجام می‌دهد. انتخاب یک سویچ مناسب به این بستگی دارد که شما سویچ را برای مصارف تجاری نیاز دارید یا می‌خواهید از آن در شبکه خانگی خود استفاده کنید.

در کاربردهای تجاری نمی‌توان به‌صراحت و تنها با یک جواب بله یا خیر مشخص کرد آیا باید از سویچ‌های مدیریت‌شده استفاده کرد یا سویچ مدیریت نشده بهتر است. انتخاب یک سویچ اول‌ازهمه به این بستگی دارد که شبکه تجاری شما چقدر بزرگ است. بعد باید مشخص کنید به چه قابلیت‌هایی نیاز دارید و شبکه شما تا چه اندازه پیچیده است. تعداد زیادی از شبکه‌های تجاری کوچک از سویچ‌های مدیریت‌شده استفاده نمی‌کنند، زیرا چیزی که آن‌ها نیاز دارند یک عملکرد پایه و ساده از یک سویچ اترنت است. درحالی‌که شبکه‌های تجاری پیچیده یا مراکز داده بزرگ هزاران کاربر دارند که هم‌زمان از اینترنت استفاده می‌کنند. یک سویچ مدیریت‌شده می‌تواند ترافیک داده را بر اساس گروه‌های مختلف از قبیل کاربران عادی، مهمانان، کاربردهای پشتیبان گیری، مدیریت و سرورها تفکیک کند. چنین کاری نه‌تنها به مدیران این امکان را می‌دهد تا به شیوه بهتری ترافیک داده را کنترل کنند، بلکه حفاظت قدرتمندتری از کل شبکه را نیز فراهم می‌کند.

کدام‌یک از این سویچ‌ها برای استفاده خانگی مناسب است؟
در مورد موارد استفاده خانگی از این دو نوع سویچ نیز شما باکمی‌ جستجو متوجه خواهید شد که خیلی از مردم از سویچ‌های مدیریت‌شده ۸ پورت یا ۲۴ پورت برای خانه خود استفاده می‌کنند؟ اما آیا این به معنای آن است که سویچ‌های مدیریت‌شده محبوبیت بیشتری در شبکه‌های خانگی دارند؟ خیر. اگر کاربر بخواهد کنترل بیشتری روی شبکه خانگی خود داشته باشد و حفظ حریم خصوصی و امنیت بالا اهمیت زیادی برای او داشته باشد انتخاب یک سویچ مدیریت‌شده برای خانه بسیار بهتر است. اما اگر کاربر تنها می‌خواهد یک شبکه خانگی عادی را راه‌اندازی کند و قصد ندارد وقت زیادی را صرف پیکربندی و مدیریت شبکه کند، در این صورت سویچ مدیریت نشده بهترین انتخاب خواهد بود.

مطالعه بیشتر