بازدید: 227 بازدید

برای پیدا کردن دوربین مخفی در اتاق :

۱- بررسی تمام پریز های برق

 مانند تمام دوربین های مداربسته در اتاق، دوربین های مخفی هم نیاز به نیروی برق دارند (گرچه دوربین هایی که با باتری کار می کنند هم وجود دارد). فرد ابتدا باید به تمام اتاق ها و سرویس های بهداشتی رفته و خروجی های برق را بررسی کند. هر وسیله ای که به پریز وصل شده است را شناسایی کنید. اگر وسیله برای شما ناشناس بود آن را از پریز جدا کرده و در همان حالت رها کنید. پیدا کردن دوربین مخفی در اتاق

۲- به دنبال نور های LED بگردید

یک روش سریع دیگر برای یافتن دوربین های مداربسته مخفی در اتاق ها این است که به دنبال نورهای LED بگردید. چراغ ها را خاموش کرده و اتاق را تا حد امکان تاریک کنید. اگر نور LED مشکوک مشاهده کردید، به احتمال زیاد دوربین مخفی است.

۳- بدانید باید به دنبال کدام قسمت از دوربین بگردید

پیدا کردن دوربین مخفی در اتاق
 

بخش اعظم دوربین معمولا پنهان می شود اما لنزهای آن برای اینکه درست  وخوب کار کند باید معلوم باشند. این یعنی اینکه می توانید با به دنبال لنز دوربین گشتن دوربین را پیدا کنید.

  • هر دوربینی که به طور حرفه ای تعبیه شده باشد به جز لنز آن هیچ کجایش منجمله سیم و چراغش معلوم نخواهد بود.

بهترین زاویه برای دوربین در یک اتاق را پیدا کنید. جایی از اتاق را بگردید که دوربین در آنجا برای دیدن نقطه مرکزی اتاق تعبیه شده باشد. به عنوان نمونه اگر نگران این هستید که کسی در حال ظبط از محیط آشپزخانه تان است  معنی ندارد در کابینت به دنبال دوربین باشید. گوشه های اتاق ها بهترین تصویر از کل اتاق را ارائه می کنند با اینکه دوربین هایی که در گوشه ها تعبیه شده اند معمولا نسبت به بیشتر دوربین های مخفی، آشکارتر هستند.

به دنبال آن دسته از آینه ها و لوازم زینتی بگردید که به طرز عجیب قرار گرفته اند. با اینکه حیوانات تاکسیدرمی یا عروسکی و کتاب ها را می توان هر کجا قرار داد آینه ها و لوازم زینتی (تابلو و قاب عکس) اینگونه نیستند. اگر دیدید آینه یا یکی از لوازم زینتی در ارتفاع یا مکان عحیبی قرار دارد باید در آن یک دوربین مخفی پنهان شده باشد. دو طرف بودن آینه شک و ظن ایجاد می کند. اگر آینه دو طرفه بود، حد اقل جای شک وجود دارد.

حیوانات تاکسیدرمی یا عروسک ها و مجسمه ها را بررسی کنید. چشم های این حیوانات یا جزییات روی ساعت می توانند دوربین را مخفی کنند. از آنجا که حیوانات و ساعت ها را نمی توان به راحتی حرکت داد اگر شک کردید آنها از مجاورت خانه ی خود دور کنید.

چراغ ها را خاموش کنید تا به دنبال نشانگرهای دوربین بگردید. اکثر دوربین ها چرا سبز و قرمز دارند که پیوسته چشمک می زند. اگر دوربین بد تعبیه شده باشد می توانید این چراغ ها را با خاموش کردن چراغ های اتاق ببینید. احتمال اینکه فرد تعبیه کننده ی دوربین حواسش به پنهان کردن این چراغ ها نبوده باشد کم است بنابراین اگر شاهد هیچ چراغی نبودید به معنای نبودن دوربین مخفی نیست.

خودتان یک شناساگر دوربین بسازید. شناساگرهای حرفه ای دوربین می توانند برایتان گران تمام شوند اما خودتان می توانید با قیمت کم یکی از آنها را با حوله ی کاغذی و چراغ قوه بسازید.

  • چراغ های اتاق را خاموش کنید و پرده کرکره ای را بکشید ( یا تا شب صبر کنید)
  • یک رول دستمال توالت یا حوله کاغذی را روی یک چشم بگذارید و سپس چشم دیگرتان را ببندید
  • یک چراغ قوه را روبروی چشم بسته تان نگه دارید و آن را روشن کنید
  • اتاق را بگردید و به دنبال برق زدن باشید.

از تلفن همراه برای بررسی استفاده کنید. این سیستمی بی نقص نیست اما به شما کمک می کند انواع معینی از دوربین مخفی را پیدا کنید.

  • از تلفن همراهتان تماس بگیرید و آن را روی بلندگو بگذارید
  • و همینطور دوری اتاق راه بروید
  • منتظر شنیدن صدای کلیک کردن، وز وز و از این دست صدا ها و نویز ها باشید.

 

۴- یک دستگاه ردیاب تهیه کنید

بهترین راه برای اینکه اتاق اقامتگاه خود را جهت یافتن دوربین مخفی بررسی کنید، خرید ردیاب سیگنال است. این دستگاه های شناسایی دوربین مداربسته می توانند دوربین ها را پیدا کنند چون این دوربین ها «سیگنال متعادل» ارسال می کنند. ردیاب های سیگنال برای یافتن دوربین های تحت شبکه و بی سیم که سیگنال های متفاوتی ایجاد می کنند هم به کار می روند.

 

یک شناساگر RF تهیه کنید

پیدا کردن دوربین مخفی در اتاق
 

این دستگاه به شما اجازه می دهد تا به صورت فیزیکی از آن برای پیدا کردن دوربین مخفی در اتاق استفاده کنید. اگر دستگاه صدای بوق یا وز وز داد احتمال زیاد جلوی آن دوربین مخفی نصب شده است. هنگام استفاده از اینکه دستگاه باید هر وسیله ای از که سیگنال های رادیویی ارسال می کند را از برق در بیاورید. این وسایل شامل وسایل برقی آشپزخانه، مانتورهای کودک، کنسول های بازی و مودم ها، تلویزیون و رادیو و … می شود.  ممکن لست لازم باشد چندین فرکانس را امتحان کنید تا فرکانس صحیح را پیدا کنید.

۵- به‌طورکلی دو راه برای شناسایی دوربین‌های مداربسته با تلفن همراه وجود دارد

  1. اولین راه استفاده از سخت‌افزار تلفن‌های همراه هوشمند جهت تشخیص میدان‌های الکترومغناطیسی است. به این صورت که شما با نصب تنها یک برنامه می‌توانید گوشی خود را کنار نواحی که مشکوک به نصب دوربین می باشند قرار دهید و اگر میدان مغناطیسی شناسایی شد می‌توانید مطمئن باشید که در آن ناحیه دوربین نصب‌شده است.
  2. راه دیگر استفاده از نرم‌افزاری هست که انعکاس نور را از لنز دوربین‌ها تشخیص می‌دهد ولی این نرم‌افزار زیاد قابل‌اعتماد نیست چراکه ممکن است خیلی از اشیاء اطراف ما از خود نور ساطع کنند و اشتباهاً به‌عنوان لنز دوربین شناسایی شوند.

نرم‌افزارهای موجود جهت شناسایی دوربین‌های مداربسته

نرم‌افزار های مختلفی در فروشگاه های نرم‌افزار آنلاین تلفن همراه برای هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS وجود دارد. یکی از نرم‌افزارهای معروف که خیلی هم محبوب می باشد نرم‌افزار Hidden Camera Detector  می باشد. این نرم‌افزار برای سیستم‌عامل اندروید رایگان می باشد ولی در گوشی‌های آیفون هزینه خرید برنامه و نصب آن تقریباً ۵ دلار می باشد.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که گزینه‌های دیگری هم وجود دارد؛ مثلاً اگر شما یک دوربین مادون‌قرمز (IR Camera) داشته باشید به‌راحتی می‌توانید دوربین‌های مخفی یک مکان را پیدا کنید.

همچنین در مواردی که شما خیلی حساس و نگران این موضوع هستید (مثلاً ممکن است خانم‌ها در موقع استفاده از سالن‌های آرایشی و اتاق‌های پرو لباس نگران امنیت آن هستند) می‌توانید از یک قطعه سخت‌افزاری ۱۳۰ دلاری که مشخص‌کننده RF نام دارد برای شناسایی دوربین‌های بی‌سیم (Wifi Camera) و مداربسته استفاده کنید.

آشنایی با نرم‌افزار اندروید  Hidden Camera Detector

دانلود و نصب این نرم‌افزار بر روی گوشی های همراه اندروید کاملاً رایگان بوده و این توانایی را دارد که دوربین‌های مداربسته را به‌خوبی شناسایی کند. یکی از بهترین مزیت‌های این نرم‌افزار استفاده از الگوریتم‌های مخصوصی می باشد که احتمال خطای نرم‌افزار را به حداقل می رساند؛ زیرا که علاوه بر دوربین‌های مداربسته دکل های مخابراتی، هر سخت‌افزاری به غیر از دوربین و حتی خود کره زمین هم دارای میدان مغناطیسی هستند. در نتیجه نرم‌افزار باید قادر به تشخیص میدان مغناطیسی دوربین مداربسته از بین چندین میدان مغناطیسی باشد.

موقع استفاده از نرم‌افزار معمولاً نور قرمزی از فلش کنار دوربین ساطع می شود. ممکن است این نور در کنار سایر سخت‌افزارها به غیر از دوربین مداربسته نیز ساطع شود ولی باید به عددی نرم‌افزار نشان می‌دهد دقت کرد؛ اگر این عدد بالا ۱۰۰ بود می‌توان گفت در مکان موردنظر دوربین مداربسته وجود دارد.

همچنین در این نرم‌افزار یک گزینه تحت عنوان IR وجود دارد که محدود به حرکت عمودی می باشد و با استفاده از آن می‌توانید دوربین‌های مداربسته را از طریق خاصیت لومینسانس(luminescence) و مادون‌قرمز شناسایی کنید.

 

مطالعه بیشتر