بازدید: 160 بازدید

کابل تصویر دوربین مداربسته

کابل تصویر دوربین مداربسته چیست ؟

کابل تصویر دوربین مداربسته آنالوگ یک نوع کابل کوآکسیال ( هم‌محور ) شیلد دار است که باکیفیت و جنس‌های متفاوت در بازار موجود هست. معمولاً از نوع RG59 آن در دوربین مداربسته استفاده می‌شود. در نوع باکیفیت آن از مغزی و شیلد مسی استفاده‌شده است .

کابل‌های دوربین مداربسته ۷۵ اهم می‌باشند. قطر مغزی این کابل‌ها بین ۱٫۲ تا ۱٫۸ میلی‌متر و از جنس آلومینیوم , مس یا آلیاژ آن هست. دور مغزی از یک‌لایه پلاستیکی از جنس فوم سفید یا بی‌رنگ استفاده‌شده که آن را از شیلد جدا می‌کند. بعدازاین عایق یک‌لایه شیلد بافته‌شده وجود دارد ( در بعضی از کابل‌های باکیفیت‌تر علاوه بر شیلد از یک‌لایه فویل نیز استفاده می‌شود ) . وظیفه شیلد ( و فویل ) جذب نویز هست. اگر طول کابل زیاد باشد جنس و ضخامت این شیلد از اهمیت بیشتری برخوردار است .

بعدازاین لایه از یک‌لایه PVC برای عایق کردن و محافظت از کابل استفاده‌شده است .

طول کابل RG59

طول کابل RG59 محدود به ۵۰۰ متر هست و در صورت نیاز به استفاده از این کابل در فواصل بیشتر نیاز به دستگاه تقویت‌کننده هست, اما بهتر است برای انتقال تصاویر برای فواصل بیشتر از ۵۰۰ متر از آنتن یا فیبر نوری استفاده شود.

این کابل‌ها در قرقره‌های ۳۰۵ و ۵۰۰ متری با جنس‌ها و کیفیت‌های مختلف در بازار موجود می‌باشند.

البته از کابل‌های RG58 , RG6 و RG11 و کابل‌های چند رشته‌ای نیز برای دوربین مداربسته استفاده می‌شود. از نوع RG11 معمولاً برای فواصل طولانی بین چندین ساختمان, در سوله‌ها و کارخانه‌ها یا جاهایی که نیاز به خاک کردن کابل می‌باشد استفاده می‌شود.

کابل‌های ترکیبی هم در بازار موجود می‌باشند که برای ارسال هم‌زمان تصویر و برق موردنیاز می‌توان استفاده کرد . در هنگام انتخاب آن‌ها به کیفیت آن توجه کنید تا از دوباره‌کاری جلوگیری شود .

کابل ترکیبی دوربین مداربسته
کابل ترکیبی دوربین مداربسته

قسمت‌های مختلف کابل RG59 دوربین مداربسته

همان‌طور که در ابتدا گفته شد ، کابل RG59 از لایه‌های متفاوتی تشکیل‌شده است ، هرکدام از این لایه‌ها وظیفه خاصی را بر عهده‌دارند. در شکل زیر می‌توانید لایه‌های متفاوت کابل RG59 را مشاهده نمایید :

کابل تصویر دوربین مداربسته
کابل تصویر دوربین مداربسته

پوشش محافظ خارجی : این لایه از اجزای داخلی کابل در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کند و لایه عایق خارجی کابل می‌باشد.

شیلد : این لایه معمولاً از مس یا آلومینیوم بافته‌شده تشکیل‌شده است که وظیفه مراقبت از مغزی در برابر نویزهای الکترومغناطیسی را بر عهده دارد. در کابل‌های باکیفیت علاوه بر این لایه از یک‌لایه فویل نیز برای محافظت بیشتر استفاده می‌شود.

عایق داخلی : این لایه قسمت مغزی و شیلد را از هم جدا می‌کند. این قسمت از یک‌لایه فوم یا پلاستیک شفاف ساخته می‌شود.

مغزی : انتقال تصویر و اطلاعات از طریق این قسمت کابل صورت می‌گیرد.

مطالعه بیشتر