ورژن
2.6
حجم فایل
355.94MB
منبع دانلود
Smartdezh.com
تعداد بازدیدها
515 بازدید
رایگان
 1. نرم افزار MoBoTIX در نظارت تصویری تحت شبکه

نرم افزار MoBoTIX در نظارت تصویری تحت شبکه با این که برای مشاهده تک تک دوربین های مداربسته تحت شبکه نیازی به استفاده از نرم افزار نیست، اما برای دیدن تصاویر در کنار یکدیگر و در داخل یک پنجره استفاده از نرم افزار ضروری است. اغلب مارک های قدرتمند موجود در بازار نرم افزارهایی برای این منظور تولید کرده اند.

ولی آنها را رایگان در اختیار مصرف کنندگان قرار نمی دهند و در کنار هزینه خرید دوربین های مداربسته ، هزینه مجزایی برای نرم افزار می گیرند. قیمت نرم افزار بسته به تعداد دوربین هایی که می تواند پشتیبانی کند، متغیر است و با افزایش تعداد دوربین های مداربسته افزایش می یابد.

شرکت MOBOTX آلمان در این میان یک استثنا محسوب می شود. بدون خرید هیچ گونه محصولی از این شرکت، میتوان به طور مستقیم از سایت اینترنتی این شرکت ، نرم افزار حرفه ای آن را دانلود و استفاده کرد. جالب تر آن که این نرم افزار را به صورت خودکار شرکت MOBOTX به روزرسانی می کند و نسخه های جدید به نرم افزار فعلی افزوده می شوند.

همچنین می توان به این فهرست ویژگی های دیگری را نیز افزود. یعنی به جز این که این نرم افزار رایگان است، به روزرسان رایگان دارد و محدودیتی در تعداد دوربین های مداربسته به کار گرفته شده ندارد، از ویژگی های ارزشمند دیگری نیز بهره می برد .

ویژگی های منحصر به فرد MOBOTIX

 • در سایر نرم افزارهای مدیریت تصاویر سیستم های حفاظتی، برای استفاده بهینه از نرم افزار باید از یک سخت افزار قوی نیز سود برد. اما MOBOTIX برای ارائه تصویر با رزولوشن بالا از یک کامپیوتر معمولی استفاده می کند.
 • نرم افزار مدیریت تصاویر MOBOTTX مارک های دیگر را نیز پشتیبانی می کند. یعنی می توان دوربین های مداربسته تحت شبکه مارک های دیگر را نیز در داخل همین نرم افزار و در کنار تصاویر دیگر مشاهده کرد .
 • منوهای این نرم افزار قابل مدیریت است و امکان حذف کردن بخشی از منوها برای ساده تر کردن نرم افزار و یا قفل کردن برخی دسترسی ها امکان پذیر است .
 • اغلب مارک های معتبر بازار جهت پیدا کردن دوربین های مداربسته داخل شبکه از یک نرم افزار مجزا استفاده می کنند ، اما MOBOTIX این امکان را می دهد که از داخل نرم افزار اصلی کلی دوربین های مداربسته موجود در شبکه را فهرست کرد و حتی تصاویر آنها را به صورت کوچک مشاهده کرد تا از محل نصب دوربین هنگام نام گذاری آنها اطمینان حاصل شود. شرکت MOBOTX برای استفاده از دوربین ها، دو نرم افزار را به بازار ارائه کرده است: یکی نسخه سبک تر آن که کار با آن بسیار ساده است، اما امکانات زیادی ندارد و MXEASY نامیده می شود و دیگری نسخه MXCC که خیلی حرفه ای تر است و امکانات بیشتری را در اختیار کاربر می گذارد.

نسخه MXEASy بیشتر برای اپراتورهای ساده یا نگهبان ها مناسب است، هر دو این نرم افزارها در سه نسخه مجزا برای سیستم عامل های مکینتاش ، ویندوز و لینوکس ارائه شده اند. برای دانلود این نرم افزارها می توان به بخش Support سایت MOBOTIX مراجعه کرد.

تشریح قسمت های مختلف نرم افزار MOBOTX

این نرم افزار از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که به تشریح آن خواهیم پرداخت ابتدا این نرم افزار دوربین مدار بسته را نصب کنید سپس مراحل زیر را انجام دهید .

 • نوار عنوان

در قسمت بالای پنجره اصلی یک نوار رنگی وجود دارد که نام نرم افزار و نام پروژه مربوطه را نشان می دهد و جهت جابه جایی پنجره کافی است که بر روی قسمتی از نوار عنوان ( بجز قسمت های کنترلی ) عمل کشیدن  را به سمت دلخواه انجام دهیم. در نوار عنوان، نام پنجره، سه دکمه در سمت راست جهت بستن، حداکثر مقدار نمایش پنجره یا به حالت قبلی برگرداندن آن، دکمه فرستادن پنجره به صورت دکمه ای روی نوار وظیفه  و آیکون نرم افزار MOBOTX در سمت چپ وجود دارد.

 • نوارمنو

در پایین نوار عنوان یک منو افقی وجود دارد که با کلیک روی هر یک از عناوین این نوار، منو مرتبط با آن باز می شود. هر یک از این منوها شامل گزینه های مختلفی است که با کلیک روی آنها بلافاصله اجرا می شوند. با کلیک روی گزینه هایی که سه نقطه در مقابل آنها قرار گرفته است یک کادر محاوره ای باز می شود و امکان انجام تنظیم های بیشتر برای چگونگی اجرای آن را فراهم می کند که در این قسمت برخی از این کادرهای محاورهای مهم تشریح می گردد. اگر جلو بعضی از این گزینه ها علامت مثلث سیاه رنگ وجود داشته باشد از وجود منو دیگر خبر می دهد.

تذکر:  بعضی از گزینه ها کمرنگ و غیر فعال است و اگر عمل خاصی انجام بگیرد آنها پر رنگ می شوند و امکان اجرای آن ها بوجود می آید. برای فعال کردن این نوار می توان از ALT یا F10 و یا موس استفاده کرد.

 • افزودن چیدمان جدید

دو نوع چیدمان در این نرم افزار می توان ایجاد کرد:  نوع اول دارای پس زمینه پلان طبقات یا سایت و …. است:

نوع دوم بدون هیچ گونه پس زمینه ای تنها پنجره های نمایش را نشان می دهد. هر دو این چیدمان ها از طریق گزینه Layout در نوار منو و کلیک روی گزینه New و ظاهر شدن کادر محاوره ای New Layout قابل افزودن به پروژه مربوطه هستند .

 • افزودن منابع تصویری

منابع تصویری که می توانند دوربین و انواع تصاویر ضبط شده باشند، از طریق گزینه Video Source در نوار منو و کلیک روی گزینه Add و ظاهر شدن کادر محاوره ای Add Video sources قابل افزودن به جانمایی مربوطه هستند.

پس از نصب و راه اندازی این نرم افزار ، این کادر ظاهر می شوند و به طور خودکار شروع به یافتن منابع متصل به سیستم می کند.

دکمه های پراهمیت نرم افزار همچون نمایش زنده با یک دوربین و یا چاپ در این قسمت قرار دارد.

صفحه نمایش  تمامی دوربین های مداربسته مربوط به چیدمان انتخاب شده به همراه پلان ساختمان در این صفحه نمایش داده می شود.

 • لیست هشدارها

در این قسمت لیستی از تصاویر دوربین های مداربسته در وضعیت های هشدار به ترتیب زمانی نمایش داده می شود. با دوبار کلیک کردن بر روی هر یک از تصاویر می توان اقدام به مشاهده یا ضبط و اخذ پشتیبان از صحنه هشدار کرد .

 • پنجره هدایتگر

از اجزای زیر تشکیل یافته است:

چیدمان ها:  یکی از امکانات جالب این نرم افزار لایه بندی و دسته بندی دوربین هاست و به این ترتیب میتوان با کلیک بر روی نام هر لایه دوربین های مداربسته زیر گروه آن را مشاهده کرد. در هر چیدمانی تمامی دوربین های مداربسته نصب شده در آن نمایش داده می شوند.

منابع تصویر: تمامی دوربین های مداربسته موجود در سیستم در این قسمت نمایش داده می شوند. یکی از امکانات جالب این نرم افزار زمانی اهمیت می یابد که کاربر میخواهد تصویر تعداد زیادی دوربین را از راه دور و از یک بستر ارتباطی با پهنای باند پایین مشاهده کند. در این حالت می توان تمام دوربین های مداربسته را به صورت کوچک در این قسمت نشان داد و با کلیک بر روی هر تصویر، تصویر بزرگ شده و با کیفیت آن دوربین را دید.

جستجو بر طبق حادثه:  بر طبق حوادث و دوره های زمانی ( به عنوان مثال ، تمامی دوربین هایی که در شب گذشته در محوطه پارکینگ دارای هشدارهای حرکات مشکوک بوده اند ) .

<ulclass=”just”></ulclass=”just”>

ذخیره محلی: ذخیره تصاویر مربوط به حرکات اشخاص مشکوک و یا ورود به مناطق ممنوعه

 • پنجره نمایش تصاویر

نمایش عکس ها یا تصاویر ضبط شده و همچنین پخش تصاویر تمامی دوربین های مداربسته در یک زمان مشخص ، و یا در بازه ای دیرتر یا زودتر

 • پنجره کنترل چرخش و بزرگنمایی

جهت دوربین های مداربسته دارای قابلیت PTZ ، با استفاده از ابزار موجود در این پنجره می توان اقدام به چرخش دوربین در راستای افقی یا عمودی کرد .

پنجره مربوط به دکمه های نرم افزاری دوربین تمامی توابع عملکردی خاص تعریف شده برای هر دوربین در این قسمت قرار داده شده است .

MOBOTX از چند ابزار دیگر برای کمک به طراح دوربین های مداربسته مگاپیکسلی بهره می برد. یکی از آنها ابزار محاسبه ظرفیت هارد دیسک مورد نیاز جهت ذخیره تصاویر است. با توجه به آن که تصاویر سه مگاپیکسلی حجم زیادی از پهنای باند و و هارد دیسک را به خود اختصاص می دهد، این ابزار کمک می کند تا بر اساس تعداد دوربین ها، کیفیت مورد نظر ضبط تصاویر از VGA تا OXGA و نحوه ضبط دائمی یا براساس تشخیص حرکت در تصویر و در نهایت براساس تعداد فریم ها یا سرعت پخش تصویر توسط دوربین مقدار هارد دیسک مورد نیاز محاسبه شود.

ابزاری وجود دارد که به طراح کمک می کند تا ابعاد هر جسمی را در تصویر محاسبه کند. اهمیت این ابزار از این جهت است که به عنوان مثال ، اگر بخواهیم جهت دریافت تعداد پیکسل مناسب از صورت یک فرد جهت اطمینان از شناسایی چهره شخص داشته باشیم، این نرم افزار با گرفتن داده های فاصله دوربین از جسم ، نوع لنز و ابعاد جسم مورد نظر ، تعداد پیکسل های اختصاص داده شده به آن را در تصویر ضبط شده نشان دهد.

 

مطالعه بیشتر

راهنمای دانلود:
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد .
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
 •  ترافیک مصرفی بصورت نیم بها محاسبه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *